1

Tosifret ganget med tosifret



Still opp og regn ut:

a) 32 x 23

b) 12 x 42

c) 24 x 34

d) 55 x 23

e) 32 x 71

f) 41 x 38

g) 76 x 59




      
  Youtube-klipp som demonstrer hvordan man multipliserer
https://www.youtube.com/watch?v=jgva_flF1Dw
  Oppgaver for Khan Academy
https://nb.khanacademy.org/math/arithmetic/arith-review-multiply-divide/arith-review-multi-digit-mult/e/multiplication_3
  En lengre artikkel om hvordan man multipliserer
https://www.matematikk.org/artikkel.html?tid=67546
  Start bakerst med å ta enerplassen ganget med enerplassen.
2

Gangestykker- et og to siffer



Skriv opppgavene i boken din og finn svarene. Husk å svare med full tekst.

1. Hvis en is koster 16 kr. og du skal kjøpe 7 stykker, hvor mye må du betale da?

2. Det er 24 elever i en klasse som har dobbelt så mange jenter som gutter. Hvor mange gutter og jenter er det i klassen?  

3. Hvis en pizza koster 34 kr. Hva må du betale for 6 stykker?

4. Hvis et menneske sover gjennomsnittlig 7 timer hver natt, Hvor mange timer blir det i løpet av en uke?

5. Hvis det er 16 sjokoladebiter i en pose og du skal kjøpe 12 poser. Hvor mange sjokoladebiter er det tilsammen?

6. Treneren skal kjøpe brus til 22 barn. Hver brus koster 12 kr. Hvor mye må han betale tilsammen?

 




3

Gangestykker- et og to siffer



Skriv opppgavene i boken din og finn svarene. Husk å svare med full tekst.

1. Hvis en is koster 16 kr. og du skal kjøpe 7 stykker, hvor mye må du betale da?

2. Det er 24 elever i en klasse som har dobbelt så mange jenter som gutter. Hvor mange gutter og jenter er det i klassen?  

3. Hvis en pizza koster 34 kr., hvor mye må du betale for 6 stykker da?

4. Hvis et menneske sover gjennomsnittlig 7 timer hver natt, hvor mange timer blir det i løpet av en uke?

5. Hvis det er 16 sjokoladebiter i en pose og du skal kjøpe 12 poser. Hvor mange sjokoladebiter er det tilsammen?

6. Treneren skal kjøpe brus til 22 barn. Hver brus koster 12 kr. Hvor mye må han betale tilsammen?

 




4

Tosifret ganget med tosifret



a) 63 x 49

b) 31 x 23

c) 36 x 20

d) 50 x 31

e) 75 x 59

f) 67 x 42

g) 50 x 29




5

Tore inviterer til fest



Tore skal ha et selskap og inviterer 12 venner. Han tenkte å kjøpe en hatt til hver av gjestene. En hatt koster 39 kroner.  Hvor mye må Tore betale for alle hattene til sammen?




6

Hvor lang tid kjørte bussen?



En buss bruker 22 minutter fra Lage bussholdeplass til Nesse. Bussen kjører denne ruten 12 ganger totalt i løpet av en dag. Hvor mange minutter har bussen kjørt totalt i løpet av dagen?


 

7

Tegneseriebladet



Et tegneserieblad med navn «Katten og Lars» koster 49 kroner.

a)Hans kjøper bladet en gang i måneden. Hvor mye betaler han i løpet av et år?
b)Marte kjøper bladet en gang i uke, hvor mye betaler hun i løpet av et år?




8

Sirkusturen



Billettpriser:

Voksne:60 kroner
Barn: 40 kroner

Familien Gundersen og Pedersen kjøper billetter til et sirkus. De er fem voksne og sju barn. 

a) Hvor my betaler for de voksne?

b) Hvor mye betaler de for barna?

c) Hvor mye koster det tilsammen?