1

Jarle sparer penger



Jarle hadde spart 450 kroner hvert år siden han begynte i første klasse. Hvor mye penger hadde han etter 3 år?
 




2

Flersifret multiplisert med ensifret



a) 452 x 2

b) 562 x 4

c) 422 x 4

d) 532 x 5
 




3

Lærarar som skulle på tur



Lærarane plukka 13 epler kvar. Det var tilsaman 12 lærarar som gjorde dette. Kor mange epler plukka dei tilsaman?

 

Still opp og rekn ut.




  
  Forklarar multiplikasjon av fleirsiffera tal
https://www.youtube.com/watch?v=io0Uu4nwG8w
4

Still opp og regn ut



a) 1 x 8 = 

b) 2 x 8 = 

c) 3 x 8 = 

d) 4 x 8 = 

e) 5 x 8 = 

f) 6 x 8 = 

g) 7 x 8 = 

h) 8 x 8 = 

i) 9 x 8 =

j) 10 x 8 =


 

5

Still opp og regn ut



a) 7 x 1 = 

b) 7 x 2 = 

c) 7 x 3 = 

d) 7 x 4 = 

e) 7 x 5 = 

f) 7 x 6 = 

g) 7 x 7 = 

h) 7 x 8 = 

i) 7 x 9 = 

j) 7 x 10 = 




6

Still opp og regn ut



a) 9 x 1 = 

b) 9 x 2 = 

c) 9 x 3 = 

d) 9 x 4 = 

e) 9 x 5 = 

f) 9 x 6 = 

g) 9 x 7 = 

h) 9 x 8 = 

i) 9 x 9 = 

j) 9 x 10 = 




7

Hvor mange timer må han arbeide for å tjene 400 kroner?



Håkon raker løv i hagen.

Han tjener 50 kroner per time.

Hvor mange timer må han arbeide for å tjene 400 kroner?




8

Hvor mye koster gullet og sølvet i medaljen til sammen?



Ett gram gull koster 135 kroner.

Ett gram sølv koster 2 kroner.

I en medalje er det 10 gram gull og 90 gram sølv.

Hvor mye koster gullet og sølvet i medaljen til sammen?




9

Hvor mange vinduer kan han henge opp gardiner i?



Far har kjøpt 14 gardiner til vinduene i stua.

Hvert vindu skal ha to gardiner.

Hvor mange vinduer kan han henge opp gardiner i?




10

Hvor mye må klasse 5a betale til sammen?



Klasse 5a skal arrangere klassefest og bestiller ti pizzaer og to kasser brus.

En pizza koster 80 kr, og en kasse brus koster 120 kr.

Hvor mye må klasse 5a betale til sammen?